Print Friendly, PDF & Email

Odpowiedzi - kolektory słoneczne

Pytanie
Czy w Polsce jest wystarczająca ilość promieniowania słonecznego, aby kolektory pracowały efektywnie?
Odpowiedź
TAK! W Polsce jest wystarczająca ilość promieniowania słonecznego. Dla Polski potencjalne sumy roczne promieniowania całkowitego wynoszą od 833 kWh/m2 na obszarach północnych do 1199 kWh/m2 na obszarach południowych. Kolektory słoneczne pracują najefektywniej od marca do  września, ponieważ jest to okres największego nasłonecznienia. Najmniejsza wydajność energetyczna  jest w okresie zimowym (listopad, grudzień, styczeń) . W tych miesiącach Słońce operuje nisko i krótko, co powoduje, że woda ogrzewana za pomocą kolektorów wymaga dodatkowego dogrzania w tradycyjny sposób.
 
Pytanie
Czy przy ujemnej temperaturze zewnętrznej instalacje solarne wytwarzają ciepło?
Odpowiedź
Czynnikiem roboczym w całorocznych instalacjach słonecznych jest płyn solarny stanowiący wodny roztwór glikolu propylenowego. Temperatura krzepnięcia gotowych płynów wynosi ok.-35°C i dlatego ujemna temperatura nie ma dużego wpływu na pracę instalacji solarnej. W przypadku kolektorów próżniowych czasami w bardzo mroźny, ale słoneczny dzień, czynnik roboczy w kolektorach uzyskuje  wysokie temperatury a wodę udaje się wstępnie podgrzać, co pozwala efektywnie wykorzystywać instalacje podczas mroźnych dni w takich warunkach.
 
Pytanie
Gdzie najlepiej zamontować kolektory słoneczne?
Odpowiedź
Kolektory słoneczne powinny być tak zamontowane, aby powierzchnia czynna była skierowana w kierunku najbardziej zbliżonym do południowego, pod kątem ok. 43-45 stopni do podłoża w przypadku instalacji całorocznych. Odchylenia od kierunku południowego do 20 stopni nie ma większego wpływu na efektywność pracy instalacji. Kolektory powinny być zamontowane jak najbliżej zbiorników, w których akumuluje się ciepło. Miejsce montażu należy wybrać tak, aby kolektory harmonizowały z architekturą obiektu. Najczęściej jednak kolektory montuje się bezpośrednio na dachu.
 

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok